Kuidas valida lapsele kooliminekuks sobivaid jalanõusid?

juuli 28, 2022
Posted in kool
juuli 28, 2022 admin

Augustikuus on oluline värskendada lapse garderoobi, et olla valmis septembris algavaks kooliks. Eriti suurt tähelepanu tuleks pöörata laste jalanõudele ning vajaduse korral uued soetada. Ega need pole veel väikseks jäänud? Selleks, et lapse jalg areneks hästi ning kujuneks välja korralik rüht, tuleks valida jalats, mis on suuruselt paras ja mugav. Rocca al Mare ja Kristiine keskustes asuv SHU tuletab meelde olulisemad põhimõtted, kuidas valida lapsele kvaliteetsed ja mugavad jalanõud.

Kuidas valida mugavaid jalatseid?
Ergonoomilise jalatsi puhul arvestatakse lapse vanusest tulenevate oskuste ja vajadustega. Lapsele mõeldud jalanõud peavad olema eelkõige mugavad ja stabiilsed, toetades jalgu ning hoides sellega jalgade ja selja tervist. Mugava jalanõu tunnus on selle kergus, välistalla elastsus, libisemiskindlus ja õigesti valitud suurus, et jalal oleks toestus. Jalatsid ei tohiks olla liiga suured ega ka väikesed. Samuti võiksid olla kinnitused reguleeritavad.

Kuidas teada saada õige jalanõu suurus?
Väiksema lapse puhul, kes ei oska veel täpselt kirjeldada, kas suurus on paras või mitte, on hea teha paberile jalast jäljend. Selleks tuleb seista kogu keharaskusega paberil ja joonistada püstise pliiatsiga jalajälg. Võimalusel võiksid jalas olla sokid. Jala suuruse teada saamiseks tuleks mõõta kahte jalga korraga ja valik teha suurema järgi. Laste jalatsitel tasuks vaba ruumi jätta vähemalt 1 cm jagu, kuid mitte rohkem kui 1,5 cm, sest muidu võib jalanõu loksuma hakata. Lihtne moodus jalanõu suuruse sobivuses veenduda, on kontrollida, et varbaid sirutades mahuks kanna taha lapsevanema näpp.

Kuidas hoida jala tervist?
Eelkõige peavad jalanõud olema parajad. Umbes paari kuu tagant tuleb kasvueas lastel kontrollida, kas jalanõud endiselt sobivad. Üldiselt soovitatakse lastele täitsa lameda ja sirge välistallaga jalavarje, sest nende kasutamiseks on tegelikult väga vähe näidustusi. Ortopeedilisi jalatseid (kannakõrgenduste ja tallatugedega) peaks kandma vaid juhul, kui ortopeed neid vajalikuks peab.

Kuidas leida kvaliteetseid jalavarje?
Kvaliteetse jalanõu tunned ära, jälgides materjali ja kinnituste vastupidavust, pehmendusi ja kui mugav on lapsel neid ise jalga panna ning ära võtta. Jalatsite välisel vaatlusel on soovitatav pöörata tähelepanu korrektsele viimistlusele, et puuduksid liimiplekid, õmblused oleksid korralikult lõpetatud ning kontrollida tuleks, mis materjalist on tehtud sisetald. Lisaks tasub mõelda, mis tingimustes ja milleks laps neid kasutab.

Hind ei ole alati hea kvaliteedi tagatiseks. Ka väga mõistliku ja soodsa hinnaga on võimalik saada mugavad ja vastupidavad jalanõud.

Tagasi avalehele